Ak sa rozhodnete pre inštaláciu viacfarebných RGB pásov, musíte sa rozhodnúť pre vhodný spôsob ovládania farieb. Pre dnešok sa nebudeme venovať náročnejším alternatívam ako je DMX alebo počítačom riadená voľba farieb a sústredíme sa na stále aktuálne a v domácnostiach najčastejšie používané RGB ovládače.
Zvyčajne RGB ovládač pozostáva z dvoch častí: diaľkový ovládač, ktorým užívateľ obsluhuje farby, a RGB prijímač zapojený medzi LED pás a napájací zdroj (trafo).
V minulosti sa najčastejšie používali infračervené ovládače. Prenos inštrukcií z diaľkového ovládača do RGB prijímača sa vykonávajú prostredníctvom infračerveného signálu podobne ako pri diaľkovom ovládači na televízor. Používajú sa aj dnes, predovšetkým vo veľmi lacných baleniach RGB pásov s ovládačom a zdrojom, ktoré sa zvyknú predávať v supermarketoch či niektorých internetových obchodoch. Tieto RGB ovládače majú niekoľko nevýhod. Vyžadujú, aby dióda pre príjem infračerveného signálu bola umiestnená na viditeľnom mieste, inak prenos nie je možný. Zároveň je potrebné diaľkový ovládač nasmerovať na diódu, inak opäť nepríde k žiadnej akcii.
My sa zameriame na dva z našich bežných RGB ovládačov: tlačidlový RGB ovládač a dotykový RGB ovládač. Obidva patria do skupiny rádiových ovládačov, tj. RGB ovládačov, ktorých inštrukcie medzi diaľkovým ovládačom a RGB prijímačom sa prenášajú rádiovými vlnami.
Vybraný rádiový RGB ovládač obsahuje 44 kláves (tlačidiel) umiestnených na tenkom obdĺžnikovom diaľkovom ovládači. Ovládač má pracovné napätie DC 12V resp. DC 24V, čiže pracovné napätie obvyklé pre väčšinu LED pásov. Tento model RGB ovládačov je spárovaný, to znamená, že diaľkový ovládač a RGB prijímač tvoria jedinečné páry a nie je možné ich zameniť s inými kusmi. Inak povedané, jedným diaľkovým ovládačom nemôžete ovládať viaceré RGB prijímače naraz, neprichádza k vzájomnému rušeniu, ale použijete viac RGB ovládačov v jednom priestore. To je zvlášť dôležité, pretože rádiový signál preniká stenami a tak by mohlo prichádzať k ovplyvňovaniu svietenia LED pásov v jednej miestnosti ovládačom umiestneným na osvetlení vo vedľajšej miestnosti.
Diaľkový ovládač (zákazníkmi často nazývaný „kalkulačka“) je plochý a dizajnovo príliš nenadchne. Obsahuje 20 tlačidiel pre preddefinované farby vrátane studenej biele farby, ovládanie intenzity osvetlenia pre preddefinované farby, tlačidlo ON/OFF a tlačidlo zastavenia programu, ak máte spustený niektorý z programov cyklickej zmeny farieb. Okrem toho obsahuje sadu tlačidiel pre nastavenie až 6 užívateľom definovaných farieb. Ďalšie tlačidlá sú potom určené pre ovládanie nastavených programov cyklickej zmeny farieb a rýchlosti, akou programy bežia. Celkovo je ovládanie vďaka tlačidlám veľmi jednoduché a intuitívne.
RGB prijímač je celokovový a obsahuje kontrolné diódy indikujúce prevádzkový stav ovládača. Prívod napätia je možné pripojiť buď prostredníctvom konektora alebo svorkovnice, rovnako ako je to v prípade pripojenia LED pásu. Svorkovnicu je možné vytiahnuť z RGB prijímača, čím sa zjednoduší manipulácia pri pripájaní vedenia. Obsahuje tiež otvory, pomocou ktorých je možné v prípade potreby RGB prijímač pripevniť skrutkami zvisle na stenu. Tlačidlový RGB ovládač so 44 klávesami môže pracovať s maximálnym prúdom do 12A. To znamená, že pri LED páse s výkonom 14.4W na meter a pracovným napätím 12V dokáže bez použitia tzv. RGB zosilňovačov napájať 10 metrov RGB pásu. V prípade toho istého LED pásu s pracovným napätím 24V dokonca 20 metrov.
Cena tohto typu je nižšia ako v prípade tzv. dotykových RGB ovládačov, a to rádovo v desiatkach percent.
Dotykový RGB ovládač s 5 klávesami a dotykovým kolieskom pre ovládanie farieb je dizajnovo výrazne lepšie spracovaný. Moderný oválny vzhľad a dúhové dotykové ovládacie koliesko lákajú oko užívateľa. Ovládač opäť pracuje s napätím DC 12V resp. DC 24V, avšak jeho maximálny prúd je až 18A, čo mu umožňuje napojiť 15 metrov LED pásu 14.4W na meter a napätím 12V, resp. až 30 metrov tohto LED pásu s pracovným napätím 24V bez použitia RGB zosilňovačov. RGB prijímač a diaľkový dotykový ovládač sú spárované, čiže neprichádza ku vzájomnému ovplyvneniu dvoch vedľa seba pracujúcich zariadení.
Na diaľkovom ovládači sa nachádza dotykové koliesko, pomocou ktorého je možné voliť farbu svetla pohybom prsta po dúhovom terči. Určitou nevýhodou ovládača je, že dotykom prsta je ťažšie zvoliť presnú farbu na rozdiel od tlačidlového RGB ovládača. Dotykový ovládač tiež obsahuje 5 tlačidiel. Červené tlačidlo ON/OFF umožňuje zapnúť a vypnúť svetlo LED pásu. Ďalšie tlačidlá umožňujú prepnúť farbu svetla na studenú bielu, meniť intenzitu osvetlenia a prepínať programy cyklickej zmeny farieb.
RGB prijímač dotykového ovládača má podobne ako v prípade tlačidlového ovládača celokovové telo. Obsahuje tiež vynímateľnú svorkovnicu pre prívod RGB pásu a napájania. Cena dotykového RGB ovládača je vyššia ako je cena tlačidlového ovládača.
Voľba RGB ovládača je na zákazníkovi. Záleží na jeho subjektívnych preferenciách a špecifických požiadavkách inštalácie. Každý ovládač má svoje výhody a nevýhody. A tu ich ešte raz zhrnieme.
Tlačidlový RGB ovládač kláves
+ presná voľba farieb tlačidlami,
+ jednoduché ovládanie,
+ nízka cena,
+ možnosť definovania užívateľských farieb,
– slabší dizajn,
– nižší maximálny prúd pre napájanie LED pásu (do 12A), môže napájať kratší LED pás.
Dotykový RGB ovládač kláves
+ moderný dizajn,
+ intuitívne jednoduché ovládanie,
+ vyšší maximálny prúd pre napájanie LED pásu (do 18A), môže napájať dlhší LED pás,
– menej presné nastavenie farby svetla dotykom prsta na ovládacie koliesko,
– vyššia cena.
Chcete nám položiť otázku?
Neváhajte nám napísať, ak sa chcete v súvislosti s týmto článkom na niečo spýtať. Vašu otázku čo najrýchlejšie a najlepšie zodpovieme.